Uzależnienie a wolna wola. O pojednianiu Raula Castro z Barackiem Obamą i o ideałach, których realizacji przeciwna jest przyroda

Czy uzależnienie jest szkodliwe dla człowieka ? Czy mozemy postawić znak równości między uzależnieniem od alkoholu a uzależnieniem od szybkiej jazdy ? Jak uzależnienie powiązane jest z pojęciem wolnej woli ?

Coraz bardziej powszechne są gesty publicznego przepraszania i pojednania. Czy w ślad za takim publicznym aktem podąża również realne przebaczenie wśród członków okreslonej wspólnoty ?Od czego zależy skuteczność gestu ? ( legislacja ? przełożenie na konkretne czyny ? )

Co zrobić gdy badania naukopwe wskazują na niewspółmierność pomiędzy procesami zachodzącymi w przyrodzie a naszymi ideałami oraz ustanowionymi normami ? Czy normy powinny uwzględniać nową wiedzę na temat świata przyrody i zmieniać się w sposób adekwatny do ludzkich możliwości ? Argumenty naturalistyczne wspierające te tezy nie biorą jednak pod uwagę więzi jakie łączą człowieka z innymi ludźmi i traktują go w sposób wyizolowany.

Artykuły zostały zaczerpnięte z Tygodnika Powszechnego, Rzeczpospolitej, Gazety Wyborczej oraz BBC.

W rozmowie udział wzięli: Prof. Robert Piłat, Martyna Neumann, Joanna Skurzak i Marcin Piechota.

Filozoficzny przegląd prasy 30.03.2016