Rzeczywistość rozszerzona. „Pośrodkowizm” oraz delegacja decyzji (tych najbardziej indywidualnych)

Do niedawna problemy związane z rozwojem technologicznym rozpatrywano w kategoriach: czy coś zastąpi coś np. czy wizualizacja zastąpi percepcję. W tym przypadku pytamy o doświadczenie. Co takiego jest w indywidualnym doświadczeniu, że jak dotąd wymyka się wszelkim wizualizacjom czy innym pomocom dydaktycznym ?

Czy prawda zawsze leży pośrodku ? W klasycznym sformułowaniu Arystotelesa zasadę złotego środka stosujemy do cnót niż do prawdy np. odwaga znajduje się gdzieś  pomiędzy tchórzostwem a brawurą. Prawda z kolei byłaby pewnymi przekonaniami, które przynoszą pożytek ( moralny- że będziemy w życiu dokonywać więcej dobra, lub czynić mniej zła)

Domena estetyki była zawsze czymś indywidualnym. O gustach się nie dyskutuje, gusta są indywidualne, niepowtarzalne. Tymczasem okazuje się, że coraz więcej ludzi decyduje się, aby to deweloper udekorował ich własne mieszkanie. Na jakie obszary przenosimy zatem realizację naszej indywidualności ?

W audycji udział wzięli Prof. Robert Piłat, ks. dr Roman Tomanek,  Joanna Skurzak, dr Dominika Dzwonkowska, Martyna Naumann oraz Marcin Piechota

 


(Eksperyment przytoczony w rozmowie przez dr D. Dzwonkowska za: L. Booth Sweeney, D. Meadows, The Systems Thinking Playbook: Exercises to Stretch and Build Learning and Systems Thinking Capabilities)

Filozoficzny przegląd prasy. 4.05.2016